Today's Birthdays

one click shows all of today's celebrity birthdays

Browse All Birthdays

43,625    Actors
27,931    Actresses
4,867    Composers
7,058    Directors
842    Footballers
221    Racing drivers
925    Singers
9,111    Writers

Get FamousLikeMe on your website
One line of code gets FamousLikeMe on your website. Find out more.

Subscribe to Daily updates


Add to Google

privacy policy



Famous Like Me > Actor > P > Jan Pietrzak

Profile of Jan Pietrzak on Famous Like Me

 
Name: Jan Pietrzak  
   
Also Know As:
   
Date of Birth: 26th April 1937
   
Place of Birth: Warsaw, Poland
   
Profession: Actor
 
 
From Wikipedia, the free Encyclopedia

Biografia:

    Jan Stefan Pietrzak, urodzony w Warszawie na Targówku 26 kwietnia 1937 roku, syn Wacława i Władysławy z Majewskich.
    Twórca i lider dwóch satyrycznych kabaretów: studenckiego w Hybrydach (lata 60-67) i Kabaretu pod Egidą (od 67 do...?). Autor tysięcy piosenek, monologów, felietonów oddających polskie nastroje i realia ostatniego półwiecza. Niezrównany komentator społecznych i politycznych przygód społeczeństwa przełamującego zniewolenie komunistycznego ustroju.
    Jego patriotyczna pieśń "Żeby Polska była Polską" stała się w 80 roku spontanicznym hymnem Solidarności. Powiedzonka, refreny, myślowe skróty pana Janka zapadły w pamięć milionom słuchaczy.
    Wprowadził nowy, nie stosowany wcześniej styl prowadzenia kabaretowej narracji, styl, który znalazł licznych naśladowców. Określono go mianem "ojca chrzestnego" kabaretowej branży. Patronował wielu utalentowanym osobom, doprowadzając do sukcesów i popularności znane obecnie gwiazdy estrady.
    Dorobił się też potężnych oponentów, nie ułatwiających mu życia. Tak już bywa, że prawdziwy satyryk płaci wysoką cenę za odwagę żartowania z nadętych wielkości.

Ankieta Personalna


Hobby Produkcja wina domowego: landrynki + spirytus

Zawód Wystawiam się na pośmiewisko i za to mi płacą.

65 lat Co robić dalej z tak pięknie rozpoczętym życiem...?

Motto Po pierwsze - przetrwać, po drugie - nie śmierdzieć!

Kabaret Sposób na życie.

Sztuka O sztuce niech mówi publiczność. Artyści mają mówić o życiu.

Zła publiczność Ta, która nie chce kupić na mnie biletu.

Autentyczny komplement Panie Pietrzak, te pana kawałki są poprzedzone umysłem.

Żelazna zasada Show must go on!

Rodzina Niezbędne minimum społeczne w domu.

Trudności Nikt mi łatwego życia nie obiecywał i danej obietnicy dotrzymał.

Żeby Polska była Polską!

Kabaret Hybrydy


   Studencki kabaret Hybrydy, założony i prowadzony latach 61-67 przez Jana Pietrzaka był w tym okresie jednym z ważniejszych przejawów niezależnej kultury studenckiej. Nowatorski w sensie formalnym, odważny satyrycznie - wyróżniał się zdecydowanie na tle innych studenckich zespołów tamtego okresu. Jan Pietrzak, który zawsze miał nosa do promowania "talentów" - umożliwił tam start artystyczny wielu znanym potem osobom. Pierwsze kroki stawiali na scenie Hybryd m. in. Jonasz Kofta, Adam Kreczmar, Stefan Friedman, Maciej Damięcki, Maciej Pietrzyk, Wojciech Młynarski.
    Kabaret oskarżony w atakach prasowych o podważanie kierowniczej roli partii i demoralizację socjalistycznej młodzieży został w 67 roku wykluczony z ruchu studenckiego.


Kabaret pod EgidÄ…


    Powstał jesienią 1967 roku jako artystyczna kontynuacja studenckiego kabaretu Hybrydy. Patronowały zespołowi Stołeczna Estrada i program 3 Polskiego Radia. Siedzibą kabaretu w latach 67-75 był pałacyk Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych przy ulicy Chmielnej 5. Rozpoczęcie działalności kabaretu datuje się na 10 lutego 68 roku, ponieważ przez kilka miesięcy trwało uzgadnianie tekstów z cenzurą. Filarami pierwszej edycji, poza liderem Janem Pietrzakiem, byli Jonasz Kofta, Adam Kreczmar, Jan Raczkowski, Krzysztof Paszek, Hanna Okuniewicz, Barbara Kraftówna, Anna Prucnal, Kazimierz Rudzki, Wojciech Siemian, Wojciech Brzozowicz, oraz Jan Stanisławski. Niezwykłą popularność zyskał Kabaret pod Egidą w czasie odwilży politycznej po upadku Gomułki i objęciu władzy przez Gierka. Tak będzie się działo przez wszystkie kolejne lata że zmiany polityczne mają wyraźny wpływ na wymowę programów kabaretowych. Wynika to z faktu, że głównym przedmiotem zainteresowania tego zespołu są najważniejsze sprawy polityczne i społeczne kraju. Z tego powodu ciśnienie władz wielokrotnie uniemożliwia popularyzację kabaretowych utworów.
    Pod koniec lat siedemdziesiątych zespół coraz częściej był przeganiany z kolejnych lokali i zakazany w komunistycznych mediach. Wybuch Solidarności w sierpniu 80tego roku sprawił że Kabaret pod Egidą stał się niezwykle popularny w całej Polsce. Pieśń "Żeby Polska była Polską" Włodzimierza Korcza i Jana Pietrzaka określana była mianem hymnu Solidarności.
    Stan wojenny ponownie zdelegalizował działalność kabaretową. Dopiero od polowy lat osiemdziesiątych Kabaret pod Egidą ponownie zaistniał publicznie ciesząc się jak zwykle olbrzymim powodzeniem u publiczności. Występujący wtedy artyści to: Ewa Dałkowska, Ewa Błaszczyk, Edyta Geppert, Piotr Fronczewski, Wojciech Przoniak, Jerzy Dobrowolski, Janusz Gajos, Kazimierz Kaczor, Paweł Dłużewski, Marek Majewszki, oraz Krzysztof Daukszewicz. Cechą charakterystyczna kabaretu pod Egida odróżniającą go od innych tego typu zespołów jest odważne poszukiwanie prawdy w życiu publicznym, piętnowanie zakłamania, i ostre satyryczne widzenie rzeczywistości..
    W latach 90tych kabaret dysponował dwoma stałymi lokalami w Krakowie i Bytomiu. W Warszawie uzyskanie stałej siedziby dla Kabaretu pod Egida w dalszym ciągu jest niemożliwe. W polskim radiu i telewizji programy kabaretu pod egida i personalnie Jan Pietrzak są absolutnie zakazane.
    Poza osobami wymienionymi powyżej, znaczący wpływ na artystyczny wyraz kabaretu pode egida mieli następujący artyści: Andrzej Sczepkowski, Krystyna Sienkiweicz, Danuta Rinn, Renata Zarębska, Agniszka Fatyga, Emilian Kamiński, Jacek Kaczmarski, Marcin Wolski, Stanisław Klawe, Marcin Daniec, Maciej Damięcki, Krzysztof Heering, oraz Krzysztof Piasecki.
    Kabaret pod Egidą aktualnie występuje w różnych składach od trzech do siedmiu osób w całej Polsce i w środowiskach polonijnych. 




Informacje pobrane z: http://www.pietrzakjan.com.pl/

This content from Wikipedia is licensed under the GNU Free Documentation License. It uses material from the Wikipedia article Jan Pietrzak